Meme Kanserinin Ne Kadarı Genetik?

Meme Kanserinin Ne Kadarı Genetik?

Vücudun savunma sisteminin ve kansere neden olan “apoptoz sisteminin iyi çalışmaması” ndan, çevresel faktörler kadar ruhsal faktörlerde önemli rol oynuyor.

İstatistik olarak yapılan araştırmalar meme kanseri olan kadınların çok büyük bir kısmının (bir araştırmaya gore yaklaşık %70) belirli bir yaştan sonra çocukların büyüyüp evden gitmesi, boşanma ve\veya ilişkinin artık eski seyrinde gitmediği dönemlerde ortaya çıktığın saptanmış… Bu kayıplar aynı yas sürecinde ki gibi yatırım yapılan nesnelerin ortadan kalkması veya uzaklaşmasıyla yatırımın havada kalmasının kişiye yaşattığı ruhsal durumu hatırlatıyor bizlere… Ne denli genetik mirasın rol oynadığı bilimsel gerçeklerle kanıtlanıyorsa da bu genetik yatkınlık hemen bütün hastalıklar da olduğu gibi çevresel ve psikolojik faktörleri göz ardı etmeyi gerektirmiyor.

Devamını oku: Meme Kanserinin Ne Kadarı Genetik?

Küçük de Olsa Operasyon

Küçük de Olsa Operasyon

Bademcik ameliyatı yada küçük bir kistin alınması… Ne kadar basit de olsa her cerrahi operasyon sizin yada çocuğunuzun bedenine uygulanan bir müdahele. Profesyonel de olsa yabancılar tarafından bedene dokunulması, var olan bir şeyin alınması veya düzeltilmesini amaçlayan ameliyatların sonrasında çoğunlukla davranış değişiklikleri gözlenebilir “bambaşka biri veya bir çocuk oldu…” türünde cümleleri sıklıkla duyarız. Narkozun kişiler üzerindeki etkilerinden bahsediliyor ama aslında bilinçsiz olarak geçen bu sürenin (özellikle genel anestezi yapılan ameliyatlarda) bir çok birey ve özellikle de çocuklar için ne derece endişe verici olduğu ile ilgili pek de düşünmüyoruz.

Devamını oku: Küçük de Olsa Operasyon

İşe Dönüş

İşe Dönüş: Çalışan anne olmak

Değişen dünya şartlarıyla birlikte bireylerin yaşamdan ve kendilerinden beklentileri, ihtiyaçları, ilgileri, yatırımları da değişim göstermektedir. Dolayısıyla, başta ekonomik sebepler olmak üzere, ilgi ve eğitimleri doğrultusunda kadınların iş yaşamında artan oranda yer aldığı görülmektedir. Bu durum, henüz anne olmuş bir kadının, çoğunlukla kendi annesinden gördüğü, içselleştirdiği farklı bir annelik modeline geçmesini gerektirir. Kendi büyüme evresinde annesi tarafından büyütülen bir annenin kendi bebeğine bakımı ve büyümesi sürecinde aynı zamanı ayırma imkanını bulamaması karışık duygular ve düşünceler yaşattırır. Kendi annesi gibi çocuğunun yanında olamadığı için acaba hata mı yapmaktadır? Kendi mecburiyetleri, istekleri, ihtiyaçları ve amaçları uğruna bebeğininkilerini göz ardı mı etmektedir? Bütün bu sorulara cevap bulmak kolay olmasa da bunlar arasında nasıl bir denge kurulabileceği, geçiş sürecinin nasıl ele alınabileceği üzerinde durulması, bu durumun bebeğin, annenin ve ailenin üzerindeki etkisinin gözden geçirilmesi durumu daha baş edilebilir kılar.

Devamını oku: İşe Dönüş

Kısa Kısa

Özellikle bir yaşından önce uzun süre ekrana (tv, bilgisayar, Ipad, telefon vs.) bakan çocukların ileride epilepsi nöbet geçirme riski büyük ölçüde artmaktadır. Bunun sebebi televizyondaki sahnelerin ve geçişlerin gerçek hayata oranla çok daha hızlı olmasıdır. 1 ile 2 yaşına kadarki beyin gelişimi bunları sağlıklı bir şekilde algılamak için yetersiz kaldığı belirtilmektedir.