Bebek Sahibi Olmaya Doğru İlk Adımlar

Bebek sahibi olmakla ilgili düşünceler hamilelik döneminin çok daha öncesinde başlar. Evli olsun ya da olmasın her yetişkinin çocuk sahibi olmakla ilgili çeşitli düşünceleri vardır. Kimisi daha çok küçük yaşlardan itibaren kendisini bir çocuğun annesi ya da babası olarak hayal eder. Oyunlarda aldığı rollerde anne-baba olmayı deneyimler. Çocukluk döneminde birine yardım edip, bakım verirken ya da bir küçüğü koruyup, arkadaşını savunurken aslında farkında olmadan anne-babalığın bir takım becerilerini de geliştirmektedirler. Kimileri bunu hayal etse de bir türlü kendisini hazır hissetmez, doğru zaman veya kendisine bu süreçte eşlik edecek doğru kişiyi bulamaz. Kimileri de başlangıçta çocuklara çok da yakın hissetmese de çocuk sahip olma ve onu büyütme isteğini zamanla geliştirir.

Birçok kişi çocuk sahibi olmanın değerini çoğalmak, neslini devam ettirmek, hayatına bir anlam katmak, hayatında bir boşluğu doldurmak gibi pek çok farklı açıdan anlatmaya çalışır. Kimileri, kendine göre uygun ortam, zaman veya birliktelik içerisinde çocuk sahibi olmaya karar verir. Bazıları içinse daha henüz hazır olmadığı, ya da hazır olsa da belli bir zaman ve uğraşı sonucunda ulaşılacağı bir süreç sonucunda çocuk sahibi olacakır. Hamileliğin ne zaman, hangi koşullarda başladığı ve devam ettiği, anne-baba adayının kendilerini ne kadar hazır hissettikleri, bebek ile aralarındaki ilişkiyi başından etkiler.

Dolayısıyla anne-baba ile bebek arasındaki bağ başlangıçta onların zihinlerinde şekillenmeye başlar. Hamilelik süreci ebeveyn ile bebek arasında zihinde ve hayallerde başlayan ilişkinin gerçeğe geçişindeki hazırlığı içerir. Ailenin içindeki her bir birey kendi adına bir geçiş dönemi yaşar ve başkalaşır. Bu dönüşüm aile içinde ve dışındaki konum, kendini tanımlaması, duruş ve rolleri etkiler. Yeni bir bebek sahibi olmak karı-koca ikilisi için yep yeni bir başlangıcı temsil eder. Her yeni başlangıcın yarattığı bilinmezlik kişilerin anne-babalığı daha ileri bir zamana atmasına, kendisini bir türlü hazır hissedememesine neden olabilir. Ancak bu kaygılardan sıyrılabildiği oranda doğum öncesi dönemin de kendinden bir parçanın hayatına katılmasının keyfine varabilir.

Şebnem Orhan
Uzman Klinik Psikolog

Kısa Kısa

Renkli mekanlarda çalısmak, beyaz, gri vb. duvarlı çalışma ortamları ile karşılaştırıldığında üretkenliği büyük ölçüde arttırdığı görülmektedir.