Kız mı, Erkek mi?

Kız mı, Erkek mi?

Bir çocuk doğduğunda (ya da bir gebelik haberi aldığımızda) ilk sorduğumuz soru ‘Kız mı, erkek mi?’ olur. Peki neden en çok merak edilen soru bu? Her ne kadar cevabı kişiden kişiye değişebilse de, özünde dünyaya yeni gelen bu canlı için bir nevi kimlik arayışı yatar. Kimdir bu yeni gelen, ileride bir kadın mı olacak? Yoksa bir adam mı?

İnsan olmanın koşuludur cinsiyet. Genelde ikinci soru ise ne isim koydular olur. Tabii burada da kimlik, yani gelenin kim olduğu sorularına yanıt aramaya devam ederiz. Nazlı mıdır yoksa, Mert mi aramıza yeni katılan ? Ne mi farkeder... ?

Devamını oku: Kız mı, Erkek mi?

Doğum Öncesi Dönem: Babalığa Hazırlanırken

Doğum Öncesi Dönem: Babalığa Hazırlanırken

Doğum öncesi dönemde, anne ile bebek arasındaki mesafenin olmadığı bir ilişkide çoğu zaman baba adayı kendisine bir yer bulmakta zorlanabilir. Anne bedeninin içinde büyüttüğü bebeğini hareketleriyle, ağırlığıyla, kimi zaman baskısıyla birebir hisseder. Bu süreci bebeğiyle birlikte hem ruhsal, hem de fiziksel olarak değişerek, dönüşerek geçirir. Ancak, baba adayı için gözünün önündeki bu değişime uyum sağlamak çok kolay olmayabilir. Eğer ruhsal olarak uyum sağlamakta zorlanıyorsa eşindeki değişimleri anlamasını ve destek vermesini de olumsuz olarak etkileyebilir. Bu durum doğum sonrası baba-bebek ilişkisini de etkileyebilir.

Devamını oku: Doğum Öncesi Dönem: Babalığa Hazırlanırken

Bebek Sahibi Olmaya Doğru İlk Adımlar

Bebek Sahibi Olmaya Doğru İlk Adımlar

Bebek sahibi olmakla ilgili düşünceler hamilelik döneminin çok daha öncesinde başlar. Evli olsun ya da olmasın her yetişkinin çocuk sahibi olmakla ilgili çeşitli düşünceleri vardır. Kimisi daha çok küçük yaşlardan itibaren kendisini bir çocuğun annesi ya da babası olarak hayal eder. Oyunlarda aldığı rollerde anne-baba olmayı deneyimler. Çocukluk döneminde birine yardım edip, bakım verirken ya da bir küçüğü koruyup, arkadaşını savunurken aslında farkında olmadan anne-babalığın bir takım becerilerini de geliştirmektedirler. Kimileri bunu hayal etse de bir türlü kendisini hazır hissetmez, doğru zaman veya kendisine bu süreçte eşlik edecek doğru kişiyi bulamaz. Kimileri de başlangıçta çocuklara çok da yakın hissetmese de çocuk sahip olma ve onu büyütme isteğini zamanla geliştirir.

Devamını oku: Bebek Sahibi Olmaya Doğru İlk Adımlar

Doğum Öncesi Dönem: Anneliğe Hazırlanırken

Doğum Öncesi Dönem: Anneliğe Hazırlanırken

İstenilen zaman da olsun olmasın doğum öncesi dönemi anne adayı çevresindekilerden farklı deneyimler. Doğacak bebeğine herkesten çok daha yakındır. Bebeğini içinde büyütürken onu hayata hazırlama sorumluluğu, kendi vücudundaki değişimler, duygu hallerindeki iniş çıkışlar ve zihinsel meşguliyetleriyle bu değişimi çok daha derinden yaşar. Düzenli kontrollerle bebeğin gelişimini takip ederken, onun sadece sağlığını ve fizksel gelişimini takip etmez, aynı zamanda onunla duygusal bir bağ da oluşturmaya başlar. Günümüz teknolojisi ile bebeğin cinsiyeti, nispeten görünüşü, hareketleri annenin bebeğiyle ilişkisini daha canlı yaşamasını, bu yaşantıyı doğumdan çok daha önce eşi ile de paylaşabilmesini sağlar.

Devamını oku: Doğum Öncesi Dönem: Anneliğe Hazırlanırken

Kısa Kısa

Özellikle bir yaşından önce uzun süre ekrana (tv, bilgisayar, Ipad, telefon vs.) bakan çocukların ileride epilepsi nöbet geçirme riski büyük ölçüde artmaktadır. Bunun sebebi televizyondaki sahnelerin ve geçişlerin gerçek hayata oranla çok daha hızlı olmasıdır. 1 ile 2 yaşına kadarki beyin gelişimi bunları sağlıklı bir şekilde algılamak için yetersiz kaldığı belirtilmektedir.