Ergenliğin Ayak Sesleri: Ön-Ergenlik

Ergenliğin Ayak Sesleri: Ön-Ergenlik

Duygusal gelişimde okulçağı ile ergenlik dönemi arasında kalan geçiş dönemine, yani takriben 11-14 yaş arasındaki döneme önergenlik (erinlik) adı verilir. Okul döneminin başladığı 6 yaşlarından 12 yaşına kadar olan dönemde çocuğun ılımlı, uyumlu, mantıklı, önceden tahmin edilebilen davranışlar sergilediği görülür. Ancak önergenliğe gelindiğinde, bu özelliklerin değişime uğradığı, tahmin edilemez olduğu, daha önceden yemek ve öz bakımında daha dikkatli ve özenli iken, bu döneme gelindiğinde çok daha talepkar oldukları gözlenir. Yine bu dönemde hazır yiyeceklere, aburcubura yönelir. Kısıtlamalar getirilirse izinsiz almaya çalışır.

Devamını oku: Ergenliğin Ayak Sesleri: Ön-Ergenlik

Anneler ve Kızları: Ergenlik Dönemi ve Sonrası

Anneler ve Kızları: Ergenlik Dönemi ve Sonrası

Ergenlik dönemine gelindiğinde, anne ve kız çocukları bir önceki dönemin nispeten uyumlu ilişkisinden uzaklaşır. Her biri genellikle kendi yaş döneminin ihtiyaçları ve çatışmalarıyla uğraşmaktadır. Anne, kızı yetişkinliğe adım atarken onunla yakın bir ilişki içerisinde olmak isteyebilir. Kız çocuğu ise, anneye olan ihtiyacı ile otonomi kazanma isteği; özdeşim kurma ile farklılaşma ihtiyaçlarından dolayı annesine çelişkili duygular hissedebilir.

Devamını oku: Anneler ve Kızları: Ergenlik Dönemi ve Sonrası

Yetişkin Olmak ya da Olmamak

Yetişkin Olmak Yada Olmamak

Bir ergeni ne alıkoyar ergen kalmaktan ki yetişkinliğe geçer? Sadece yaşının ilerlemesi mi? değil elbette….

Genç yetişkin olma halinin ortaya çıkışı hemen her konuda olduğu gibi göreceli ve bireye özgü bir zamanlamaya tabi. Biliçaltının zamansız oluşu gibi ergenlikten çıkışında -- girişi gibi-- net bir zamanı yok. Yetişkin olma sürecinde bahsettiğimizde kimilerine göre ruhsal ve ekonomik manada kendi ayaklarının üzerinde durabilmek, kimine göre sadece barlara girebilmek. Yetişkin olmak çevresel ve hukuksal yönü ile de kendini hatırlatır artık kendi yaptıklarınızdan bizzat sorumlusunuzdur ve bürokratik işlerinizi kimsenin üstüne yıkamazsınız. Imzanız yeniden anlam kazanır. Hukuk dilinde “rüştünü ispatlamak” denir ama nasıl ispatlandiği konusunda pek de bir şey yazmazlar.

Devamını oku: Yetişkin Olmak ya da Olmamak

Kısa Kısa

Renkli mekanlarda çalısmak, beyaz, gri vb. duvarlı çalışma ortamları ile karşılaştırıldığında üretkenliği büyük ölçüde arttırdığı görülmektedir.