Okula Gitmek Sorun Olduğunda

Okula Gitmek Sorun Olduğunda

Okul öncesi eğitim almış olsun olmasın, her çocuk için okula başlamanın ve devam ediyor olmanın kendi içinde önemli bir anlamı vardır. Öncelikle daha önce oyun çocuğu olan çocuk artık okul çocuğudur. Daha önce evden düzenli ayrılıklar deneyimlemiş olsa da, şimdi evden ayrıldığında gittiği yer kuralları daha belirgin, beklentileri daha yüksek bir ortamdır. Her şeyden önce oyunun yerini dersler almıştır. Okul, karşılaştığı birçok problem ve yeniliklerle kendi başına baş ettiği daha önceki deneyimlerinden çok daha belirgin bir yapının içinde kendi başına var olabilmesi gerektiği bir ortamdır. Anne-baba artık çocuğunun karşılaştığı durumlarla ilgili dolaylı olarak bir katılımı söz konusudur.

Devamını oku: Okula Gitmek Sorun Olduğunda

Kardeş İlişkileri

Kardeş İlişkileri

Kardeş ilişkilerinde yaşanan çatışmalar çoğu zaman ailenin gündeminde önemli bir yer tutar. Anne-babalar kardeşlerin birbirleri hakkında söyledikleri olumsuz sözlerden, tavır ve davranışlardan rahatsız olurlar ve ilişkilerine müdahale ederler. Anne-babaların bu tahammülsüzlükleri kardeşler arasındaki ilişkiyle ilgili kendi atıf ve beklentileriyle doğrudan ilişkilidir. Aralarında çatışmaların yaşanmaması, ya da kendilerini mutsuz hissetmemeleri için ellerinden geleni yaparlar.

Devamını oku: Kardeş İlişkileri

Sen-dili ve Ben-dili

Sen-dili ve Ben-dili

Çocuğunuzla konuşurken ona olumlu ya da olumsuz olarak iletmek istediklerinizi doğru ve anlaşılır bir şekilde ifade edebilmeniz çok önemlidir. Bu şekilde hem çocuk iletmek istediğiniz mesajı daha net anlayacak hem de zihni soru işaretleriyle dolmayacaktır. Bu durumda ifade ederken yapılan hatalara bir göz atmamız yerinde olur.

Devamını oku: Sen-dili ve Ben-dili

Okul Çağı Çocuğunun Duygusallığı

Okul Çağı Çocuğunun Duygusallığı

Daha önceden herhangi bir eğitim kurumuna devam etsin ya da etmesin, çocukların altı ila yedi yaşlarında okula başlamaları uygundur. Bunun nedeni bu dönemin, daha önceki yaşlardaki çatışmaların, kimlik karmaşasının nispeten çözüldüğü, çocuğun içsel çatışmalardan ve aileden uzaklaşıp dikkatini ve ilgisinin evin dışına okula yönlendirebildiği bir dönem olmasından kaynaklanır. Çocuğun daha önceki dönemlerdeki kız-erkek arasındaki cinsiyet farklılıkları ve anne-babasıyla ilgili özdeşim karışıklıkları bu dönemde bir anlamda üstü örtülmiş günlük yaşama nispeten yansıması kısıtlanmıştır.

Devamını oku: Okul Çağı Çocuğunun Duygusallığı

Kısa Kısa

Eğitim hayatında ya da mesleki yaşamda farklı disiplinler ve konular üzerine çalısmak hem hafızayı ve öğrenmeyi desteklemektedir, hem de çalıştığı alanı daha az sıkıcı ve daha ilginç kılmaktadır.