Aileye Yeni Bebek Geldiğinde: Bebekli Yaşam

Aileye Yeni Bebek Geldiğinde

Her yeni bebek içine doğduğu ailede büyük değişikliklere neden olur. Söz konusu ilk bebek olduğunda değişimin en önemlisi kadın ve erkeğin birbirlerini algılayışlarında, kendilerini tanımlamalarında ve rollerinde yaşanır. Karı-koca olarak başladıkları aile içindeki kimliklerine anne-babalığı da eklemişlerdir. Ayrıca artık sadece kendi anne-babalarının kızı ya da oğlu, birbirlerinin eşi ya da çalışan biri değillerdir. Aynı zamanda anne-babalardır da. Birbirleriyle ilişkilerini artık bu rol üzerinde tanımlama eğilimine de girerler. Daha önce karısı ya da kocası olarak tanınan eş artık çocuğunun anne ya da babası olarak da tanımlanır. Sorgulamalar, yargılamalar, yorumlar ve eleştiriler çoğunlukla kendi çocuğuna yaklaşım ve davranışları üzerinden ifade bulmaya başlar. Aile içinde anne-babalığın ön plana çıkması evdeki bebeğin ne kadar merkeze konduğuyla doğru orantılıdır.

Devamını oku: Aileye Yeni Bebek Geldiğinde: Bebekli Yaşam

Bebeği Tanımak

Bebeği Tanımak

Anne ile bebeğin ilk karşılaşması hem birbirlerine tanıdık, bir o kadar da yabancı iki kişinin karşılaşması gibidir. Anne doğum sonrasında bebeğini kucağına aldığında bu karışıklığın yansıması hemen hissedilir. Bu durum sadece annede değil, çevrelerindeki yakınlarında da gözlenir. Bebekler çoğunlukla babaya, ya da ailedeki tanıdık birine benzetilerek doğan bebeğin ailenin bir parçası olduğu, tanıdık bir simayla bir araya getirerek belki de bu yabancılık duygusundan herkse kendi adına uzaklaşmaya çalışılır. Doğumn yorgunluğu, karşılaşmanın heyecanı ve kaygısıyla pek az anne ile bebek arasındaki bağın kurulması için zamana ihtiyaç olacaktır.

Devamını oku: Bebeği Tanımak

Yaşamın İlk Yılındaki Duygular

Yaşamın İlk Yılındaki Duygular: Doğumdan Sonraki İlk Duygular

Bebekler yaşamının ilk haftalarında, 2 önemli mücadelenin içerisine girerler. Bunlardan ilki içinde bulunduğu ortamda bir anlamda kendini kaybetmeden rahatlayabilme ve sakinleşebilmesi, yani kendini düzenleyebilmesidir. Diğeri ise çevresinde olanlara özel bir ilgili oluşturabilmesidir. Kendini düzenleyebilme ve çevresiyle ilgilenme kapasitesi normalde birlikte çalışır, birbirini destekler. Bebeğin içine doğduğu ortamda karşılaştığı sesler, kokular değişik tatlar kendisine tamamen yabancı uyaranlar niteliğindedir. Bebek öncelikle bunları duyuları yardımıyla hisseder. Ancak aynı duyular kendisinin rahatlamasına ve sakinleşmesine de yardımcı olur.

Devamını oku: Yaşamın İlk Yılındaki Duygular

İki Yaş Sendromu

İki Yaş Sendromu

Çocuğun gelişimi başlangıçta kendisine bakım veren kişi ya da kişilere bağımlılıktan kendi kendine yetmeye ve bireyselleşmeye doğru giden zorlu bir süreci içerir. İki yaş, çocuğun gelişim sürecinde bebeklikten çocukluğa geçen bir geçiş evresini temsil eder. Birçok değişimi içeren bu dönem çocuğun duygusal dünyasında o kadar büyük iniş-çıkışlara neden olur ki, bu dönemde yaşananlar “İki Yaş Sendromu” ya da “Korkunç İki Yaş” olarak da adlandırılır. Bu süreç iki yaşla birlikte başlayabileceği gibi 18 ay civarında da başlayıp, 36 aya kadar devam edebilir.

Devamını oku: İki Yaş Sendromu

Kısa Kısa

Renkli mekanlarda çalısmak, beyaz, gri vb. duvarlı çalışma ortamları ile karşılaştırıldığında üretkenliği büyük ölçüde arttırdığı görülmektedir.